Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Centrum Usług Społecznych w Łagowie

Procedura zobowiązania do leczenia odwykowego

 

PROCEDURA POSTĘPOWANIA  Z OSOBĄ ZGŁOSZONĄ DO MIEJSKO-GMINNEJ KOMISJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH.

Miejsko-Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łagowie prowadzi sprawy o zastosowanie obowiązku leczenia odwykowego wobec osób mieszkających na terenie Miasta i Gminy Łagów.

Przebieg procedury

Pierwszym krokiem realizacji procedury zobowiązania do leczenia odwykowego jest złożenie wniosku do Miejsko-Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łagowie.

Zgodnie z art. 24 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, postępowanie zobowiązujące do podjęcia leczenia odwykowego dotyczy osób, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują:

  • rozpad pożycia rodzinnego,
  • demoralizacje nieletnich,
  • uchylają się od pracy,
  • systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny.

Wniosek może złożyć członek rodziny, krewny, sąsiad lub instytucja: MGOPS, Policja, Prokuratura, kuratorzy sądowi, itp. Zgłaszając osobę, w stosunku, do której jest podejrzenie uzależnienia od alkoholu, zgłaszający wypełnia wniosek zawierający szczegółowe dane zgłoszonej osoby. Jeżeli istnieją inne dokumenty potwierdzające uzależnienie, np. karty leczenia szpitalnego, zaświadczenia lekarskie, informacje z Policji, itp. należy je dołączyć do wniosku.

Wniosek należy złożyć osobiście lub listownie w biurze komisji mieszczącym się w budynku Remizy OSP w Łagowie przy ul. Rynek 68A, tel. 41 389 70 02 (czynne od wtorku do soboty od godz. 7.30 -15.30). Wniosek można pobrać:

  • elektroniczny - pod niniejszym artykułem,
  • papierowy - w biurze komisji mieszczącej się w budynku Remizy OSP w Łagowie przy ul. Rynek 68A.

Następnie Miejsko-Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych rozpatruje wniosek i w zależności od tego, jakie informacje są w nim zawarte, może pozyskać dodatkowe informacje, fakty na temat osoby zgłoszonej: z Ośrodka Pomocy Społecznej , Policji.

Po zebraniu dokumentacji MGKRPA zaprasza osobę zgłoszoną na tzw. rozmowę motywująco-interweniującą. Rozmowa taka ma na celu zmotywowanie osoby nadużywającej alkohol do podjęcia leczenia odwykowego. Zaproszenie z określonym terminem na rozmowę wysyłane jest zawsze listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru i jest dwukrotnie awizowane.

1. Jeżeli osoba  uzależniona w trakcie rozmowy podejmie decyzję o dobrowolnym leczeniu, podpisuje zobowiązanie, iż w ciągu 2 tygodni zgłosi się do wybranej placówki celem podjęcia leczenia i w przeciągu 1 miesiąca dostarczy MGKRPA pisemne poświadczenie zgłoszenia się na leczenie, a po 3 miesiącach(zazwyczaj na wezwanie Komisji)-pisemne poświadczenie kontynuowania leczenia odwykowego.

Jeżeli leczenie realizowane jest skutecznie (tzn. pacjent kończy terapie i utrzymuje abstynencję) MGKRPA po 2 latach umarza sprawę.

Niedopełnienie powyższych terminów lub przerwanie leczenia powoduje, iż sprawa kierowana jest do Sądu Rejonowego w Kielcach.

2. Jeżeli osoba zaproszona przychodzi na spotkanie i oświadcza, że nie ma problemu alkoholowego i nie zamierza podjąć leczenia, MGKRPA kieruje taką osobę na badanie przez biegłych sądowych(lekarza psychiatrę oraz psychologa). Badanie jest bezpłatne-jego koszty pokrywa MGKRPA. W przypadku, gdy z opinii biegłych wynika, że osoba nie jest uzależniona, sprawa przed Komisją jest zamykana. Jeżeli biegli potwierdzają u osoby zgłoszonej uzależnienie od alkoholu, to wtedy kolejny raz jest motywowana do podjęcia leczenia odwykowego i w przypadku wyrażenia woli leczenia zastosowane ma wariant dobrowolnego podjęcia leczenia przez osobę zgłoszoną.

Jeśli-mimo opinii biegłych potwierdzającej uzależnienie osoba odmawia leczenia, zastosowanie ma procedura kierowania wniosku do sądu o zastosowanie obowiązku poddania się  leczeniu odwykowemu.

Procedura sądowego zobowiązania do leczenia odwykowego.

Uruchomienie sadowej procedury zobowiązania do leczenia odwykowego ma zastosowanie w następujących przypadkach:

  • mimo opinii biegłych potwierdzającej uzależnienie osoba odmawia przed MGKRPA podjęcia leczenia,
  • osoba, która zgodziła się na badanie przez biegłych, nie zgłasza się na to badanie-komisja kieruje sprawę do sądu, nie ma bowiem możliwości zmuszenia kogokolwiek do badanie, takie uprawnienie posiada sąd
  • osoba nie zgłosi się na rozmowę motywującą mimo dwukrotnego wezwania
  • osoba zgłosi się na wezwanie MGKRPA i odmawia podjęcia leczenia oraz badania przez biegłych
  • Miesjko-Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych składa wniosek o wszczęcie postępowania do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, której postępowanie dotyczy.

Do wniosku dołączona zostaje dokumentacja zebrana w toku postępowania. Sąd może na podstawie zebranych dowodów(opinii biegłych, zeznań uczestnika, świadków, wywiadu Policji) wydać  następujące orzeczenie:

  • oddalić wniosek, gdy osoba nie jest uzależniona
  • orzec obowiązek leczenia odwykowego w niestacjonarnym zakładzie leczniczym(tj. poradni)
  • orzec obowiązek leczenia w zakładzie stacjonarnym (tj. szpitalu).

Postanowienie wydane przez sąd w przedmiocie zobowiązania do leczenia odwykowego nakłada na osobę zobowiązaną prawny obowiązek poddania się leczeniu w wyznaczonym trybie oraz placówce. Postanowienie wydane przez sąd jest ważne dwa lata.

Naszym celem jest pomoc osobom uzależnionym, a także ich rodzinom i bliskim w wyzwoleniu się z nałogu i powrocie do normalnego życia.

 

ZAŁĄCZNIKI:

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2025 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny